مصاحبه با جناب آقای دکتر کاظم فخاریان استادیار دانشکده عمران و محیط زیست، دانشگاه صنعتی امیرکبیر

25 دی 1395 Written by 
Published in اخبار

دکتر کاظم فخاریان عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، رئیس کنونی انجمن ژئوسنتتیک ایران، عضو هیئت مدیره و رئیس کمیته علمی انجمن ژئوتکنیک ایران (در دوره‏‌های نهم و دهم سال 80 تا 86)، مدیر مهندسی، تحقیق و توسعه (R&D) شرکت مهندسین مشاور ژئومحیط پارس می‌باشند.

Fakharian Photo 

-1به عنوان سوال آغازین مختصری درباره فعالیت‌های شرکت ژئومحیط پارس، اهداف و چشم اندازهای آن بفرمایید.

شرکت مهندسین مشاور ژئومحیط پارس با بیش از یک دهه ارائه خدمات مهندسی عمران و ژئوتکنیک در مراحل مختلف مطالعات اولیه، طراحی، نظارت و کنترل کیفیت درحین اجرا سعی در بهبود کیفی پروژههای عمرانی در داخل و خارج کشور داشته است. این شرکت در طراحی و نظارت بر اجرای پروژه­‌های بزرگ دولتی و خصوصی ازجمله سازههای بلند مرتبه، مخازن سنگین، نیروگاهها، مجتمعهای صنعتی و پتروشیمی، میادین نفتی، مجتمع­‌های فولاد، مجتمعهای تفریحی، شهرکهای مسکونی، اسکلهها، پلها و همچنین شریانهای حیاتی مانند خطوط لوله، خطوط انتقال نیرو، گودهای عمیق و همکاری داشته است. همچنین گروه مهندسی شرکت ژئومحیط پارس جهت ترویج دانش مهندسی نسبت به برگزاری سمینارها و کارگاههای آموزشی، انجام پروژههای تحقیقاتی نظیر چاپ مقالات، تدوین کتاب و همکاری در تهیه آییننامهها و مشخصات فنی اقدام نموده است.

هدف شرکت ژئومحیط‌ پارس حضور مؤثر در بازار خدمات مهندسی عمران و ژئوتکنیک کشور بوده و از بدو تأسیس تاکنون، شرکت با وجود فراز و نشیب‌های فراوان اقتصادی کشور، همواره در حال توسعه و افزایش سطح کیفی و کمی خدمات خود بوده است. ژئومحیط موفق شده در طول مدت زمانی نسبتا کوتاه، نام خود را به عنوان یکی از برندهای معتبر در بازار مهندسی کشور مطرح ساخته و در برخی زیرتخصص‌ها مانند مطالعات ژئوتکنیک، تست‌های استاتیک و دینامیک شمع (PDA)، تست‌های ژئوسنتتیک وهمچنین (QC/QA)، مشخصات دینامیکی خاک مانند تست سه محوری و برش ساده سیکلیک/دینامیکی)، و همچنین پایش و کنترل کیفیت گودهای عمیق سرآمد باشد.

در زمینه گودهای عمیق ساختمانی، شرکت ژئومحیط پارس خدماتی نوین و ویژه­‌ای را تاکنون در ارتباط با ابزارگذاری و پایش و بکارگیری روش‌های مشاهده­‌ای و طراحی بر مبنای عملکرد (Performance Based Design) به ثمر رسانیده است.

-2با توجه به ضرورت مطالعات ژئوتکنیک در ساخت بناهای بلند و فعالیت تخصصی شرکت ژئومحیط پارس در این حوزه، ساختمان‌های بلندی که شرکت اقدام به سرمایهگذاری بر آنها میکند از چه مزیت‌هایی در مقایسه با سایر پروژه‌ها برخوردار است؟ چه الزاماتی برای ساخت اصولی چنین بناهایی وجود دارد که باید مورد توجه سازندگان قرار بگیرد؟

در ساخت بناهای بلند، تامین پارکینگ و اختصاص فضای لازم برای تاسیسات آن از اهمیت ویژ­ه‌ای برخوردار است. در حال حاضر عرف بر این است که این فضاها به صورت طبقات زیرزمین تامین گردد. لذا هرچه تعداد طبقات بیشتر باشد، به تناسب تعداد طبقات زیرزمین و در نتیجه عمق گود نیز بیشتر خواهد بود. برای بناهای بلند اعماق گود 30 تا 50 متر در دهه اخیر متداول شده است. مبحث 7 پی و پی­‌سازی ویرایش 1393 اعماق بیشتر از 20 متر را در زمره گودهای با خطر بسیار زیاد طبقه­‌بندی نموده است. اعماق زیاد از یک‌سو و مجاورت این بناها با سایر مستحدثات در بافت فشرده و بعضا فرسوده شهری ایجاب می­‌نماید که طراحی و اجرای پایدارسازی توسط شرکت‌های دارای تخصص و تجارب مرتبط و همچنین با نظارت و کنترل کیفیت مناسب انجام پذیرد. توجه به نکات فوق توسط کارفرمایان محترم می­تواند به کاهش مخاطرات و خسارت‌های ناشی از حوادثی که همه ساله شاهد و وقوع ناخوشایند آن هستیم کمک شایان توجهی بنماید.

-3زمانی‌که صحبت از ساخت بناهای بلند می شود از یک سو بر اجتناب‌ناپذیر بودن ساخت این بناها و از سوی دیگر بر ضرروت مکان‌یابی بناهای بلند تاکید می‌شود. چگونه می‌توان این دو مقوله را در شهری مانند تهران که با افزایش جمعیت مواجه است، مدیریت کرد؟

از منظر مسایل زمین­‌شناسی و ژئوتکنیک، مکان­‌یابی کار چندان ساده­‌ای نیست و خود نیاز به مطالعات از پیش­ انجام شده زیرسطحی دارد که در فاز انتخاب مکان چندان عملی نیست. اما به این نکات می­توان در حد مقدورات توجه داشت:

-         حتی­‌الامکان در مجاورت سازه­‌های حساس و مخاطره­‌آمیز نباشد

-         در مناطق با خطر لرزه­‌خیزی خیلی بالا مانند نزدیک به گسل­‌های شناخته شده نباشد

-         مناطقی که سطح آب زیرزمینی بالا است برای احداث گودهای عمیق پر هزینه و مخاطره­‌آمیز است.

-         در مناطقی که رشته قنات از زیر یا مجاورت ملک عبور می­کند احداث گود عمیق با مخاطرات همراه است

 

-4مهمترین برنامه‌های شرکت ژئومحیط پارس برای حضور در سومین کنفرانس بناهای بلند چیست؟

مهمترین برنامه شرکت ژئومحیط برای حضور در کنفرانس سوم بناهای بلند معرفی خدمات ارزشمند این شرکت در چندین گود به نام و ویژه در سطح کشور است. شاخص­‌ترین آنها عبارت است از:

-         گود بیمارستان آتیه 2 در زمینی به مساحت 8100 مترمربع و عمق 42 متر. در این پروژه زمین از عمق حدود 20 متر کاملا خیس بوده که چالش‌های زیادی در بر داشت. همچنین از ویژگی‌های این گود می­توان به ترکیب طرح موقت و دایم به لحاظ شرایط خاص پروژه نام برد. از دیگر نکات بارز این پروژه نصب ابزار دقیق شامل انحراف­‌سنج، اکستنسومتر و بارسنج بود که کمک شایانی به مراحل مختلف کنترل کیفیت کرد. این مشاور همچنین مسئول طراحی و نظارت بر سیستم آب­‌بندی و زه‌کشی کف و جداره­‌های این گود عظیم بود.

-         گود پروژه میلاد 2 در مجاورت برج میلاد تهران در زمینی به محیط یک کیلومتر که بخشی از آن در مجاورت سالن همایش‌ها قرار دارد. در این پروژه برای اولین بار به طور گسترده از ابزار دقیق استفاده گردید. همچنین این پروژه چالش­‌هایی از نقطه نظر یک کنج محدب در شمال شرق سالن همایش داشت که تجربیات ارزشمندی از طراحی و پایش رفتار این کنج حاصل گردید.

-5به عقیده جنابعالی برگزاری کنفرانسی تخصصی مانند بناهای بلند با نگاه همه جانبه به این پدیده، تا چه اندازه می تواند در رفع چالش‌های بلند مرتبه سازی موثر باشد.

احداث بناهای بلند در کلان­‌شهرهای ایران که منطقه­‌ای به لحاظ لرزه­‌خیزی دارای مخاطرات بالاست باید با دقت و تمهیدات ویژه­‌ای صورت پذیرد. بالطبع بناهای بلند از هر نظر اعم از معماری، سازه، تاسیسات مکانیک و برقی و همچنین از جنبه­‌های اجتماعی، شهرسازی و زیست­‌محیطی باید با مطالعات کافی، منطبق با آخرین فناوری و مصالح به روز دنیا و توجه ویژه به موازین توسعه پایدار انجام پذیرد. از این منظر برداشت گود عمیق نیز مستثنی نیست و همانطور که اشاره شد رعایت ایمنی، حفظ رژیم‌های هیدروژئولوژی و جریان­‌های زیرسطحی ساخت‌گاه، عدم آسیب به بناهای مجاور، تامین پایداری دراز مدت گود علاوه بر زمان خاکبرداری از اهم وظایف یک مشاور خبره و با تجربه است. برگزاری چنین کنفرانسی بالطبع می­تواند در اطلاع­‌رسانی و هم­‌اندیشی آخرین دستاوردهای علمی و فناوری در ارتقای سطح دانش مهندسی بناهای بلند موثر باشد.

Read 1951 times Last modified on دوشنبه, 27 دی 1395 11:15
Rate this item
(0 votes)
Login to post comments

تماس سریعدبیرخانه

آدرس:
تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر، خیابان نظامی گنجوی، خیابان پیوند، کوچه حماسی، پلاک 26
تلفن :
88203845 21 (98)+
88871227 21 (98)+
نمابر :
88198520 21 (98)+
ایمیل :
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
سایت شرکت :

markerما را در Google Maps ببینید

درباره بناهای بلند

از آنجايي که اصول ساخت و ساز پايدار، شامل گسترهای وسيـع از روشهای ابتدايـی تا پيچيده‌ترين فن‌آوری‌های روز ميباشد، مقوله تناسب روشهای اجرا با استانداردهای کيفی همواره به عنوان شاخص‌های کليدی در اين حوزه مورد توجه عموم بهره‌برداران بوده است. با توجه به سير صعودی بلندمرتبه‌سازی که گاه به اقتضای شرايط اقتصادی بر مبنای مقرون به صرفه‌بودن و نه‌چندان بر اصول استانداردسازی تعريف شده است، همچنين نیازها و خلاء موجود در معرفي نشان‌های تجاری نمونه صنعت ساختمان، مؤسسه رسايش برگزارکننده همايش‌ها و کنفرانس‌هاي مختلف درنظر دارد  «سومین کنفرانس بناهای بلند درایران و خاورميانه»  را برگزار کند.