در جلسه اولین نشست شورای سیاست‌گذاری سومین کنفرانس بناهای بلند مطرح شد: ضرورت بهره‌مندی از تجارب بین‌المللی در بلند مرتبه‌سازی

07 مرداد 1395 Written by 
Published in اخبار

 

2

به گزارش ستاد خبری، اولین نشست هم اندیشی اعضای شورای سیاست‌گذاری سومین کنفرانس بناهای بلند روز چهارشنبه 6 مرداد 95 در سالن اجتماعات وزارت راه و شهرسازی با حضور مهندس سید محمد بهشتی رییس پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و رییس شورای سیاست‎گذاری کنفرانس، دکتر حامد مظاهریان معاون وزیر راه و شهرسازی و دبیر علمی کنفرانس، دکتر منوچهر شیبانی اصل مدیر کل دفتر سازمان‌های مهندسی و تشکل‌های حرفه‌ای وزارت راه و شهرسازی، دکتر محمود گلابچی استاد دانشکده معماری دانشگاه تهران، دکتر مهرشاد کاظمی رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان تهران و جمعی از نمایندگان فعالان صنعت ساختمان برگزار شد.

مهندس سیدمحمد بهشتی بیان کرد: بحث بناهای بلند موضوعی است که حتی اگر سالیان سال مورد بررسی و مطالعه قرار بگیرد، باز هم همچنان حرف‌های زیادی برای گفتن باقی می‌ماند. در حال حاضر تهران جزو 11 شهر بلند جهان است و همین رکورد ما را با مشکلات غیرقابل پیش‌بینی بسیاری مواجه می‌کند.

وی افزود: یکی از مهم‌ترین دستاورد‌های کنفرانس بناهای بلند ایجاد گفتمان میان بخش‌های مختلف جامعه است و مطمئنا با توجه به هدف کنونی این دوره از برگزاری کنفرانس بناهای بلند می‌توان با آینده‌نگری برای مشکلات و پیامد‌هایی که این بناها برایمان خواهد داشت راهکار مناسبی اندیشیده شود.

دکتر مظاهریان ضمن بیان این موضوع که یکی از مهمترین جذابیت‌های کنفرانس بناهای بلند تنوع مطالب مطرح شده است، بیان کرد: استقبال چشمگیر از دو کنفرانس قبل، این نوید را داد تا بتوانیم سومین کنفرانس بناهای بلند را با رویکردی نوین برگزار کنیم. زیرا یکی از مهمترین نتایج دوره‌های قبل کنفرانس بناهای بلند به خصوص سال گذشته، حساس کردن همه بخش‌های مرتبط با بلندمرتبه‌سازی از در جامعه بود. بطوریکه شاهدیم در دوره قبل از اقتصاد بناهای بلند تا فرهنگ ساختمانی این بناها مورد بررسی قرار گرفت.

دبیر علمی سومین کنفرانس بناهای بلند خاطرنشان کرد: تمام تلاش کمیته اجرایی و علمی این کنفرانس این است تا در سال سوم تحولی ایجاد کنند و بر همین اساس با توجه به پیشنهاداتی که از سوی دانشگاهیان شده درصدد آن هستیم تا جهت‌گیری سومین کنفرانس بناهای بلند، بین‌المللی باشد. چرا که با توجه به تحولات علمی، اقتصادی و بین‌المللی که در دوران پسابرجام در حال وقوع است، می‌توان با دعوت از شرکت‌های مطرح بین‌المللی و تبادل اطلاعات، کنفرانس را برای دوره‌های بعدی در مسیری پویا تری قرار داد.

دکتر مهرشاد کاظمی دیگر سخنران حاضر در این نشست با بیان این موضوع که مسائل اجتماعی و فرهنگی بیش از مسائل فنی ساختمان‌های بلند نیازمند بحث و بررسی است، اظهار داشت: در دومین کنفرانس بناهای بلند دو بحث اجتماعی و فرهنگی از سوی استادان و دانشگاهیان به بحث و تبادل نظر گذاشته شد و امیدواریم با جمع‌بندی مباحث دو کنفرانس قبل، برنامه هدفمندی برای این دوره از برگزاری کنفرانس ارایه دهیم.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان تهران تاکید کرد: باید بپذیریم که بناهای بلند هستند و به جای انتقاد و قرار گرفتن در مقابل هم، باید راهکار مناسبی به منظور حل معضلات و مشکلات پیش‌آمده اندیشیده شود که به عقیده من هم این کنفرانس در پی تحقق همین موضوع است.

بناهای بلند اسیر قضاوت‌های نادرست شده است

دکتر گلابچی در ادامه این نشست با ابراز خرسندی از برگزاری سومین کنفرانس بناهای بلند و گلایه از انتقادات کارشناسی نشده‌ای که علیه این پدیده نوظهور اعمال می‌شود، افزود: چقدر خوب است که این همایش یکی از برنامه‌های دائمی وزارت راه و شهرسازی تبدیل شود چرا که در جامعه‌ای که ساختمان‌های بلند در بسیاری از مواقع با دید کارشناسی مورد نقد قرار می‌گیرند ، اساتید و دانشجویان با دفاع از معماری سنتی به مقابله با این پدیده مدرن می‌پردازند، این کنفرانس می‌تواند فضای متعادلی را در حوزه بلندمرتبه‌سازی پدید آورد و جامعه را به اندیشیدن حول این موضوع سوق دهد.

وی با استقبال از بین‌المللی بودن رویکرد این دوره از برگزاری کنفرانس بناهای بلند خاطرنشان کرد: دنیا در ارتباط با بناهای بلند اقدامات بسیار خوبی انجام داده و مباحث صنعتی و غیرصنعتی را به صورت جدی مورد مطالعه قرارداده است.بر همین اساس قرار دادن این رویکرد در کنفرانس بناهای بلند می‌تواند علاوه بر تنوع مطالب ارائه شده در کنفرانس، باعث کسب تجارب بین‌المللی شود.

ایران؛ رکوددار گودبرداری‌های عمیق در دنیا

دکتر شیبانی‌ اصل با بیان این موضوع که یکی از مهم‌ترین نکات در بحث بناهای بلند اخلاق حرفه‌ای است بیان کرد: تردیدی نیست که وضعیت اخلاق حرفه‌ای در حوزه ساختمان مناسب و مطلوب نیست. با تاکید دکتر آخوندی وزیر محترم راه و شهرسازی و پیگیری‌های مداوم دکتر مظاهریان، وزارت راه و شهرسازی گام بزرگی را برای ارتقای اخلاق حرفه‌ای در پیش گرفته است که این موضوع باید سرلوحه سازمان‌های دیگر نیز قرار گیرد.

وی در ادامه به مهم‌ترین مباحث مطرح‌ روز دنیا برای بررسی در این دوره از برگزاری کنفرانس بناهای بلند اشاره کرد و گفت: ساختمان بلند در همه جای دنیا به صورت مطلوب مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد و نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که با رعایت ضوابط و مقررات، بلندمرتبه‌ها پسندیده‌تر خواهند بود.

دکتر شیبانی‌اصل ضمن تاکید بر گنجاندن مباحث روز دنیا در نظرات کارشناسی شده برای بررسی موضوع ساختمان‌های بلند بیان کرد: یکی از مهم‌ترین نکات مطرح در این زمینه بحث گودبرداری است. متاسفانه ما رکورد‌دار گودبرداری در دنیا هستیم. ساختمانی ساخته شده است با 70 متر عمق که مطمئنا در هیچ کجای دنیا این اتفاق نمی‌افتد و از این حیث می‌تواند در کتاب گینس نیز ثبت شود.

در پایان شادمهر راستین دبیر اجرایی کنفرانس بناهای بلند ضمن ارایه گزارشی از روند اجرایی دو دوره قبل این کنفرانس پیشنهاد داد: به منظور ایجاد وحدت رویه و برقراری ارتباط موضوعی پیشنهاد می‌شود همچون سال‌های گذشته، مهم‌ترین مسائل مرتبط با بناهای بلند در محور‌های تخصصی گنجانده شود. همچنین با دستور آقای مظاهریان، مباحث کارگروه‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد و در صورتی که حرف جدیدی برای گفتن وجود نداشته باشد، در تشکیل آن کارگروه تجدید نظر خواهد شد.

گفتنی است برگزاری نمایشگاه جانبی یکی از مهمترین برنامه های این کنفرانس سه روزه است و بر اساس گفته‌های دبیر اجرایی کنفرانس، دعوت از شرکت‌های خارجی فعال در سایر کشورها و به طور ویژه کشورهای همسایه جهت حضور در این نمایشگاه از ویژگی‌های اساس این دوره از کنفرانس بناهای بلند است.

Read 1531 times Last modified on یکشنبه, 10 مرداد 1395 14:54
Rate this item
(0 votes)
Login to post comments

تماس سریعدبیرخانه

آدرس:
تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر، خیابان نظامی گنجوی، خیابان پیوند، کوچه حماسی، پلاک 26
تلفن :
88203845 21 (98)+
88871227 21 (98)+
نمابر :
88198520 21 (98)+
ایمیل :
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
سایت شرکت :

markerما را در Google Maps ببینید

درباره بناهای بلند

از آنجايي که اصول ساخت و ساز پايدار، شامل گسترهای وسيـع از روشهای ابتدايـی تا پيچيده‌ترين فن‌آوری‌های روز ميباشد، مقوله تناسب روشهای اجرا با استانداردهای کيفی همواره به عنوان شاخص‌های کليدی در اين حوزه مورد توجه عموم بهره‌برداران بوده است. با توجه به سير صعودی بلندمرتبه‌سازی که گاه به اقتضای شرايط اقتصادی بر مبنای مقرون به صرفه‌بودن و نه‌چندان بر اصول استانداردسازی تعريف شده است، همچنين نیازها و خلاء موجود در معرفي نشان‌های تجاری نمونه صنعت ساختمان، مؤسسه رسايش برگزارکننده همايش‌ها و کنفرانس‌هاي مختلف درنظر دارد  «سومین کنفرانس بناهای بلند درایران و خاورميانه»  را برگزار کند.