نشست کارگروه مطالعات اجتماعی و فرهنگی دومین کنفرانس بناهای بلند(بلندمرتبه‌سازی)

18 شهریور 1394 Written by 
Published in اخبار

شورای شهر تهران میزبان دومین کنفرانس بناهای بلند

Kargoruh (1)

نشست کارگروه مطالعات اجتماعی و فرهنگی دومین کنفرانس بناهای بلند(بلندمرتبه‌سازی) دوشنبه 16 شهریور 94 به میزبانی احمد مسجد جامعی عضو شورای شهر تهران و دبیر کارگروه مطالعات فرهنگی و اجتماعی برگزار شد.

به گزارش ستاد خبری کنفرانس، در این نشست به جز مسجدجامعی، مهندس سید محمد بهشتی رییس شورای سیاست‌گذاری، دکتر حامد مظاهریان دبیر علمی کنفرانس، دکتر محمدرضا حافظی دبیر کارگروه معماری و شهرسازی و مهندس شادمهر راستین دبیر اجرایی حضور داشتند.

همچنین در این نشست دکتر میر سیداحمد محیط طباطبایی قائم‌مقام کمیته ملی موزه‌های کشور (ایکوم)، مهندس محمد حقانی و احمد دنیا‌مالی اعضای شورای اسلامی شهر تهران، دکتر ابوالحسن ریاضی معاون سازمان امور دانشجویان کشور، دکتر محسن گودرزی پژوهشگر و مهرشاد کاظمی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران به عنوان اعضای کارگروه مطالعات اجتماعی و فرهنگی معرفی شدند.

این نشست آغازگر سلسله نشست‌های دبیران کارگروه‌های دومین کنفرانس بناهای بلند(بلندمرتبه‌سازی) است. هدف از برگزاری این نشست‌ها تبادل‌نظر و برنامه‌ریزی برای فعالیت در کنفرانس بناهای بلند و به دست آوردن محورهای هر کارگروه است. همچنین‌ این نشست‌ها مجالی برای اشتراک مساعی بیش‌تر اعضا و دبیر کارگروه و ارتباط با دیگر دبیران کارگروه کنفرانس بلندمرتبه‌سازی است.

در نشست کارگروه مطالعات اجتماعی و فرهنگی دومین کنفرانس بناهای بلند، مسجدجامعی گفت: کنفرانس بناهای بلند برای ما به عنوان مدافع حقوق شهروندان مهم است و ضرورت چنین کنفرانسی حس می‌شد، اما نگران بودم مثل شهرداری فقط از حوزه فنی و مهندسی کار شود و رعایت حق شهر و حقوق شهروندی لحاظ نشود. ما نیاز داریم به زبان مشترکی برسیم تا برای مخاطبان این حوزه‌های تخصصی قابل بحث و گفت‌گو باشد.

مهندس بهشتی رییس شورای سیاست‌گذاری کنفرانس نیز گفت: اولین بار است که در یک کنفرانس به بحث ساختمان‌های بلند در کنار توجه به مسایل فنی و مهندسی، مسایل و موضوع‌های اجتماعی و فرهنگی نیز به صورت عمیق مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد. توجه داشته‌ باشیم که ایران رتبه یازدهم در بلندمرتبه‌سازی جهان را دارد و این سوال مطرح است که آیا به لحاظ مسائل اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی آمادگی و بستر لازم برای چنین ساختمان‌‌هایی وجود داشته است یا خیر. یادمان باشد اگر ظرفیتی در این زمینه موجود است در اثر آزمون و خطای پر هزینه است و به هر حال امروز بناهای بلند واقعیتی است که با آن مواجه هستیم و در مقابل عمل انجام شده قرار گرفته‌ایم. ساختمان‌های بلند مانند بسیاری از مسائل امروز معادله یک مجهولی است.

رییس گروه معماری و شهرسازی فرهنگستان هنر افزود: اوایل که این بحث مطرح شده بود تصور می‌َشد ما مخالفان ساختمان‌های بلند هستیم، اما بحث ما این بود که اگر مشکلاتی داشته باشیم که این فن‌آوری به رفع آن کمک کند باید از این فناوری بهره ببریم. در بحث ایمنی و مباحث حقوقی ساخت‌و ساز ابهامات زیادی وجود دارد و ما راهی نداریم جز این‌که این ابهامات را برطرف کنیم. ما به دنبال راه حلی هستیم که جلوی فجایع ساخت و ساز غیر اصولی را بگیریم و کسانی که مسئولیتی دارند بدانند تصمیمات‌شان چه تبعاتی دارد. اگر برای پرسش‌هایی که وجود دارد پاسخ پیدا کنیم شرایط بهتری برای زندگی خواهیم داشت. نفس این کنفرانس اتفاق خوبی است و فکر می‌کنم در کنفرانس پیش رو یکی از بخش‌هایی که خواهد درخشید نتایجی است که از این کمیته خارج می‌شود.

دومین کنفرانس بناهای بلند(بلندمرتبه‌سازی) 30 آذر، 1 و 2 دی 1394 در سالن همایش‌های بین‌المللی برج میلاد تهران برگزار می‌شود.

Read 3369 times Last modified on چهارشنبه, 18 شهریور 1394 09:11
Rate this item
(0 votes)
Login to post comments

تماس سریعدبیرخانه

آدرس:
تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر، خیابان نظامی گنجوی، خیابان پیوند، کوچه حماسی، پلاک 26
تلفن :
88203845 21 (98)+
88871227 21 (98)+
نمابر :
88198520 21 (98)+
ایمیل :
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
سایت شرکت :

markerما را در Google Maps ببینید

درباره بناهای بلند

از آنجايي که اصول ساخت و ساز پايدار، شامل گسترهای وسيـع از روشهای ابتدايـی تا پيچيده‌ترين فن‌آوری‌های روز ميباشد، مقوله تناسب روشهای اجرا با استانداردهای کيفی همواره به عنوان شاخص‌های کليدی در اين حوزه مورد توجه عموم بهره‌برداران بوده است. با توجه به سير صعودی بلندمرتبه‌سازی که گاه به اقتضای شرايط اقتصادی بر مبنای مقرون به صرفه‌بودن و نه‌چندان بر اصول استانداردسازی تعريف شده است، همچنين نیازها و خلاء موجود در معرفي نشان‌های تجاری نمونه صنعت ساختمان، مؤسسه رسايش برگزارکننده همايش‌ها و کنفرانس‌هاي مختلف درنظر دارد  «سومین کنفرانس بناهای بلند درایران و خاورميانه»  را برگزار کند.